гр. Варна, СКЛАДОВА БАЗА-1- бул. Република, срещу фирма Нектон; СКЛАДОВА БАЗА-2-Крайезерен път, до"Гуми-ДИАНА"
0899/108 907 ; 0898 701 730 stoilovaeood@abv.bg

Нещо повече за хидроизолациите

Какво е хидроизолация?

Дадена повърхност или предмет е непромокаем, или водоустойчив, поради неговата природа или в следствие на добавен хидроизолационен агент. Именно затова, процесът, при който повърхности и предмети биват уплътнени и изолирани, с цел осигуряване на тяхната водоустойчивост, се нарича хидроизолация. На повърхностите могат да бъдат придадени водоустойчиви качества, благодарение на многото налични продукти за хидроизолация на пазара. Някои от тях се използват само в строителната индустрия, докато други са създадени за употреба в домашни условия.
Видове хидроизолационни материали:
Хидроизолационните материали могат да бъдат класифицирани според различни критерии:
1. Според вида си – течни или рулонни
2. Според компонентите – битумни,полиуретанови,акрилни,хибридни,циментови
3. Рулонните от своя страна могат да бъдат класифицирани според дебелината в милиметри- 3,4,4,5,5,6 мм.Този показател обикновено се посочва от производителя като 3,4,5кг/кв.м.
Рулонните хидроизолационни материали се разделят на два основни вида :

С минерална посипка –използва се като окончателен слой тъй като повърхностния минерален слой отразява слънчевите лъчи и прави хидроизолацията по-дълготрайна.

Без посипка – използва се като първи слой,върху предварително грундираната бетонна повърхност.

Разликата между течните (разливни) и рулонните хидроизолационни материали е ,че при рулонните слоевете и мрежата се се произвеждат в производственото помещение,а при течните този процес се извършва на място (покрив или тераса) при което се получава монолитен(безшевен)слой.
В практиката има много привърженици и противници на едните или другите технологии на хидроизолация,тъй като различните технологии имат своите предимства и недостатъци,но във всички случаи е важно след избора на продукта,същия да бъде поставен съгласно изискванията на Производителя,т.е. стриктно да се спазят инструкциитеза полагане.
Най-често течовете които се получават дори при нови сгради, не само при ремонт на стари, са вследствие непрофесионалното действие на работния екип, а не се дължат на свойствата на приложените материали.

Битумните  рулонни хидроизолации се делят на:

– Окислен битум – воалити;

– Модифициран битум :

APP модифициран битум

SBS модифициран битум.
Като модификатор на битума най-често се използват два вида полимери: изкуствен  каучук SBS (стирол-бутадиен-стирол) и пластик APP (атактен полипропилен), изобретен в Италия.

Битумните мембрани, изпълнени на  база битум-полимери имат значително по-добри  технически свойства и дълготрайност в сравнение с тези от окислен битум, поради което тенденцията в съвременното производство е към  APP и SBS модифицираните битумни хидроизолации.

 

Повече за хидроизолациите , които предлага фирма Стоилова- 2004 ЕООД  тук: